مقایسه کفپوش بتنی و کفپوش اپکسی

کفپوش های بتنی

کفپوش های بتنی حتی با استفاده از مواد سخت کننده و تقویت کننده بر روی سطح همچنان جهت زیرسازی و استفاده به عنوان لایه نهایی، ضعف هایی را دارا می باشند که باعث می شود نتوان به عنوان یک لایه نهایی مناسب به آن اکتفا کرد. معایب و ضعف های مربوط به این نوع کفپوش ها می توان موارد زیر را نام برد:

.

 1. عدم مقاومت در برابر مواد شیمیایی اسیدی و بازی
 2. نفوذ آب و مایعات به داخل سطح
 3. دارای گرد و غبار و در نتیجه آلوده بودن سطح
 4. سطح مات و تیره و تاریک نمودن محیط
 5. ظاهر نامناسب و متخلل
 6. نفوذ روغن و گازوئیل و سایر مواد آلاینده و عدم توانایی تمیز شدن سطح از این نوع مواد
 7. دارای درزهای انقطاع که محلی برای تجمع آلودگی می باشند.
 8. ضخامت بالای اجرا (یک تا 2 سانتیمتر در سطح بتن تازه و 10 سانتیمتر در سطح بتن قدیمی)
 9. ترمیم پذیری نامناسب
 10. عدم چسبندگی مناسب به سطح بتن قدیمی

.

جایگزینی به نام کفپوش اپوکسی

در مقایسه با این نوع کفپوش ها، کفپوش اپوکسی یا کفپوش پلی یورتان معرفی می گردند که جهت حفاظت از سطح بتن بسیار کارآمد بوده و اکثر ضعف های مربوط به بتن سخت را پوشش می دهند. این موارد به شرح ذیل معرفی می گردند:

.

 1. کفپوش های اپوکسی با ایجاد سطحی کاملا یکنواخت و بدون درز باعث می گردند که گرد و غبار از محیط کاملا زدوده شده و حتی محلی برای تجمع آلودگی و یا رشد میکروب نیز باقی نگذارند. این کفپوش‌ها به وفور در بیمارستانها, سالن های تولیدی دارو و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند تا به راحتی تمیز شده و رشد میکروب را نیز در خود نداشته باشند.
 2. از خصوصیات دیگر کفپوش اپوکسی و یا کفپوش پلی یورتان می توان به مقاومت فشاری بسیار بالای آن اشاره کرد که مقاومت بتن را در برابر ضربه تا 7 برابر افزایش می دهند. اما نسبت به بتن سخت کمی مقاومت کمتری دارند.
 3. کفپوش اپوکسی سطحی کاملا ضدآب ایجاد کرده و می توان به عنوان آب بند نمودن سطح نیز از آن استفاده نمود. به همین منظور یکی دیگر از کاربردهای آن در پارکینگهای طبقاتی آب بند نمودن سطح بوده و هزینه را تا حد بسیار بالایی کاهش می دهند.
 4. باتوجه به عدم نفوذ پذیری کفپوش های اپوکسی یا پلی یورتان, مواد آلاینده روغنی در آن نفوذ نکرده به راحتی از روی سطح پاک می شوند.
 5. کفپوش های اپوکسی سطحی براق داشته و در نتیجه محیط را روشن تر نشان می دهند. دارای رنگ بندی متنوع بوده و با توجه به قابلیت رنگ آمیزی و خط کشی می توان طرح های بسیاری را در آن ایجاد نمود.
 6. کفپوش اپوکسی و پلی یورتان علاوه بر موارد بالا معمولا در ضخامت های کمتر از 3 میلیمتر اجرا گردیده که در مقایسه با بتن سخت, در مکان هایی که با محدودیت ارتفاع روبرو هستند بسیار کارآمدتر می باشند. همچنین قابلیت اجرا بر روی بتن های قدیمی را نیز با این ضخامت دارا می باشند.
 7. چسبندگی بتن سخت بر روی بتن های قدیمی حتی با ضخامت بالا و با بکارگیری بهترین چسب ها نیز پایین بوده و احتمال کنده شدن وجود دارد. در صورتیکه اپوکسی بر روی بتن قدیمی تمیز و عاری از آلودگی روغنی حداکثر چسبندگی را دارا است.
 8. بتن سخت جهت ترمیم نیاز دارد تا از سطح بتن زیرین مجددا ترمیم شده و در سطح گسترده تری نیز این کار انجام گیرد در صورتیکه برای کفپوش اپوکسی می توان تنها در محل آسیب دیده ترمیم را انجام داده و بصورت کاملا سطحی نیز این امر انجام گیرد.
 9. کفپوش اپوکسی نسبت به بتن سخت بسیار منعطف تر بوده و در نتیجه کمتر دچار آسیب های تنشی می شود.

.

ضعف های کفپوش اپوکسی نسبت به بتن سخت

.

 • کفپوش اپوکسی در برابر نور خورشید و UV مقاوم نبوده و از بین می رود.  البته می توان با پوشش یک لایه پلی یورتان مقاوم در برابر UV این موضوع را برطرف نمودهزینه کفپوش اپوکسی تقریبا دو برابر بتن سخت می باشد. البته مقایسه این امر می بایستی با توجه به ماندگاری و کارکرد آنها با یکدیگر انجام گیرد.
 • حساسیت ظاهری کفپوش اپوکسی نسبت به بتن سخت بسیار بیشتر است. با توجه به اینکه سطحی زیبا و براق بعد از اجرا خواهیم داشت, در نتیجه در صورتی که دچار آسیب شود بیشتر خود را نشان داده و بایستی ترمیم صورت گیرد. اما بتن سخت با ظاهر مات خود کمتر آسیب دیدگی را نشان خواهد داد.
 • مقاومت فشاری و ضربه بتن سخت در کارگاه هایی که دائما در معرض ضربه هستند بیشتر بوده و کارآمد تر می باشد. همچنین باتوجه به حساسیت کمتر ظاهری نیز این امر بیشتر به چشم می آید. 


با توجه به شرایط ذکر شده, درمکان هایی که نیاز به آسودگی در تمیز کردن سطح (مصرف آب بسیار کم)، بدون درز، بدون گرد و خاک، سطحی زیبا و با قابلیت طراحی، دارای مقاومت در برابر فشار، ضربه و مواد شیمیایی، آب بند نمودن سطح، ضخامت پایین و چسبندگی بسیار بالا مورد نیاز باشد، حتما کفپوش های اپوکسی پیشنهاد گردیده و قابل مقایسه با بتن سخت یا سایر کفپوش های بتنی نخواهند بود.

تصویر خبر

مقایسه کفپوش بتنی و کفپوش اپکسی

منتشر شده در :2018/12/01 - 12:38

نویسنده : سینا

بازدید: