سندبلاست مخازن

سند بلاست  و رنگ آمیزی مخازن یکی از حساس ترین نوع سند بلاست ها می باشد. سطح مخازن به دلیل حساسیتی که دارند برای رنگ آمیزی و برای پوشش مخازن ابتدا باید از سطح سندبلاست استفاده کرد برای انجام این این کار به وسایل و تجهیزاتی از جمله کمپرسور باد، میکسر بادی، همزن، پمپ ایرلس، ماسه و داربست نیاز است.

سندبلاست مخازن  یکی از موارد است که از عملیات ساب پاشی برای لایه برداری و مسطح سازی  آن برای انجام خدمات رنگ آمیزی مخزن مورد استفاده قرار می گیرد .در سندبلاست مخزن باید به استاندارد و اصول کار  توجه داشت و عدم توجه به آن می تواند کیفیت هر دو خدمات را به صورت چشمگیری کاهش دهد . مخازن فلزی همواره در مقابل رطوبت و جریان هوا دچار اکسید و زنگ زدگی می شود  و نیاز به رنگ آمیزی اپوکسی و صنعتی دارد  از این رو برای آماده سازی سطح آن ابتدا باید به صورت کامل با آب شیرین با دمای 15 در جه شسته و سپس با ساب پاشی سطح رویه آن را از هرگونه آلودگی نفتی،چربی،رنگ ،تراشه ،خرده  و باد کردگی برداشته شود.

مخازن، تجهیزات فلزی یا پلاستیکی هستند که در صنایع برای ذخیره و نگهداری مواد شیمیایی و مواد غذایی یا سایر سیالات استفاده می شوند.

با گذشت زمان، مخازنی که از فلز یا فولاد ساخته شده اند، دچار زنگ زدگی می شوند، خوردگی موجب بر هم زدن یکنواختی ساختار مخزن می شود و در نهایت، مخزن را تخریب می کند. سندبلاست، بهترین روش برای حذف زنگ زدگی و خوردگی های سطحی از سطوح داخلی و خارجی مخازن به شمار می رود.

سندبلاست مخزن موجب می شود تمام ناهمواری ظاهری مخازن فلزی برطرف شوند و سطح، برای اجرای فرآیندهای بعدی مانند رنگ آمیزی یا اجرای پوشش مناسب آماده شود. سندبلاست برای مخازن نفت، تأسیسات فاضلابی، مخازن بتنی، مخازن ذخیره سازی مواد، لوله های عمودی، مخازن ذخیره مایعات اشتعال پذیر و مخازن آب شهری قابل اجرا هستند. نکته بسیار مهم در مورد سندبلاست مخازن، اجرای دقیق عملیات، مطابق با استانداردهای سندبلاست است.

 

انواع روش های سندبلاست

سندبلاست با گرانول های شیشه: در این روش سندبلاست، دانه های شیشه ای برای حذف و زودن آلاینده های موجود بر روی سطح مورد استفاده قرار می گیرند؛ در این روش هر گونه قارچ ذره بینی، رنگ یا رسوبات کلسیمی از روی سطح زدوده می شوند.

سندبلاست چرخشی: در روش سندبلاست چرخشی، ذرات ساینده بدون استفاده از فشار هوا و با استفاده از نیروی سانتریفیوژ به سمت سطح مورد نظر پرتاب می شوند. راندمان عملکرد این روش به نوعی قابل مقایسه با روش اصلی سندبلاست می باشد.

سندبلاست با آب: در این روش از سندبلاست، آب با فشار بسیار زیاد به سمت سطح پاشیده می شود؛ ذرات ساینده متداول در روش سندبلاست با آب به کار نمی روند، در واقع فشار زیاد آب باعث برطرف کردن آلودگی های روی سطح می شود.

سندبلاست مرطوب: سندبلاست مرطوب یک روش سندبلاست غیر مخرب برای سطوح است که هیچ آلودگی تولید نمی کند؛ در این روش، آب سرد یا گرم با فشار زیاد به سمت سطح پاشیده می شود که موجب حذف گریس، روغن و ... از روی آن شده و نیاز به استفاده از مواد شیمیایی پاک کننده را کاهش می دهد.

سندبلاست با ذرات یخ: یکی از تکنیک های سندبلاست سطح، استفاده از ذرات جامد یخ برای زدودن آلاینده های سطحی است البته تا کنون ضمانتی در مورد عدم وارد شدن آسیب به بافت سطح در این روش به ثبت نرسیده است.

میکروسندبلاست: در این روش، نازل سندبلاست در سایز بسیار ریز، ذرات ساینده را به سطح مشخصی پرتاب می کند؛ اجرای این روش بسیار دقیق است و برای موارد خاص کاربرد دارد.

تصویر مقاله

سندبلاست مخازن

منتشر شده در :2019/09/23 - 09:09

نویسنده : ستاره ایرانیان

بازدید: