ماستیک

ماستیک چیست؟

ماستیک جزء محصولاتی است که برای آب بندی و درزگیری از آن استفاده می شود. این ماده به شکل خمیری بوده و به صورت تک جزئی یا دو جزئی  برای پر کردن درزهای انبساطی در ژوئن های فلزی و بنتی تولید می شود. خمیر ماستیک در برابر عوامل جوی پایدار بوده و حالت ارتجاعی خود را به صورت طبیعی بعد از گیرش حفظ خواهد کرد.
 

ویژگی ها:

خمیر ماستیک دارای خاصیت انبساط و انقباض بسیار بالایی می باشد و چسبندگی فوق العاده ای دارد و به انواع مصالح ساختمانی مانند بتن، سنگ و فلزات می چسبد. این خمیر در برابر اشعه ماوراء بنفش دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و ضد آب است. ماستیک ها قابلیت انعطاف پذیری بالایی در گرما و سرمای شدید دارند و در برابر عوامل خورنده و اسیدی از خود مقاومت نشان می دهند.
ماستیک ها قابلیت رنگ پذیری با انواع رنگ های حلال دار یا محلول در آب را بدون انقباض یا شره کردن دارند و از یخ زدگی محل درزگیری جلوگیری می کنند و هرگز سمی نبوده و می توان از آنها در مجاورت آب آشامیدنی استفاده نمود.
 
 

نکات ایمنی جهت استفاده از ماستیک ها

  1. در زمان استفاده از ماستیک ها باید دقت داشته باشید که سطح زیر کار برای اجرا کاملا تمیز و  بدون ذرات چسبنده و سست باشد.
  2. بعد از تمیز کردن زیر کار باید در موارد خاص از پرایمر بر روی سطح استفاده شود و در حدود ۲ تا ۴ ساعت زمان لازم است  تا پرایمر بر روی سطح کاملا خشک شود.
  3. قبل از استفاده از ماستیک باید فرصت داد تا عمل آوری بهینه ماستیک مورد نظر تمام شود.
  4. در زمان اجرای ماستیک گرم اجرا نباید دمای کار زیاد از حد بالا باشد، زیرا باعث سوخته شدن آن می شود.

 

انواع ماستیک:

ماستیک پلی سولفاد

ماستیک سرد اجرا

ماستیک قیری

ماستیک پلی اورتان

ماستیک اپوکسی

تصویر مقاله

ماستیک

منتشر شده در :2019/07/21 - 09:07

نویسنده : ستاره ایرانیان

بازدید: