رنگ های ضد حریق

جهت ضد حریق کردن سازه چوبی

چوب به عنوان یک ماده طبیعی و بازگشت پذیر کاربردهای بسیار زیادی به عنوان یک ماده اصلی در زندگی روزمره دارد. اما چوب به سرعت اشتعال پذیر است و بنابراین خطر تخریب بالایی در اثر حرارت و شعله برای آن وجود دارد.
با استفاده از پوشش هایی بروی ساختار چوبی می توان اشتعال پذیری چوب را کاهش داد و از گسترش حریق جلوگیری کرد و یا آن را به تاخیر انداخت.

این راه حل به این ترتیب عمل می کند که موادی به صورت لایه نازک ضد حریق بر روی ساختار چوبی به هنگام بروز شعله و افزایش دما منبسط می شوند و یک لایه ضخیم عایق و غیر قابل اشتعال را شکل می دهد .

این واکنش در هنگامی که دما افزایش می یابد و هنوز سازه تخریب نشده است عمل می کند و مقدار زیادی از حرارت تولیدی توسط حریق صرف انجام واکنش انبساط مواد متورم شونده می شوند .

لایه متورم شده متخلخل که از ساختارکربنی و غیر قابل اشتعال تشکیل شده است از رسیدن اکسیژن هوا به ساختار چوبی و قابل اشتعال جلوگیری می کند.

رنگ های ضد حریق پف کننده

رنگ ضد حریق متورم شونده پوششی می باشد که به محض رسیدن اولین شعله به سطح آن شروع به تورم می نماید و یک فوم جامد مشکی رنگ با ضخامت تقریب 2/5 سانتی متر ایجاد می نماید که فوم پف کرده حاوی میلیونها سلول کوچک ، بسته و مقاوم در برابر حریق است . فوم بعنوان عایق ، تماس شعله با زیر آیند را به تعویق می اندازد و بعنوان یک مانع تاخیر انداز از گرم شدن سریع و احتراق سطح زیرین جلوگیری بعمل می آورد . این فوم عایق تا حدود یک ساعت از رسیدن حرارت به سطح زیرین جلوگیری می نماید و گسترش شعله را به تاخیر می اندازد .

در واقع مصالح و موادی که در محیط قرار دارند و می تواند با اولین شعله ، توسعه حریق را بدنبال داشته باشد، استفاده و اعمال پوشش ضد حریق بر روی آن می تواند زمان سوختن چند ثانیه ای را به ساعت تبدیل کند که این خود در شرایط بحران آتش سوزی ، یک فرصت حیاتی غیر قابل تصور بشمار می رود.

اجرای رنگ های ضد حریق

بمنظور اعمال پوششهای ضد حریق بر روی سازه های فلزی می بایست پس از آماده سازی سطح ، ابتدا پرایمر مناسب بر روی سازه فلزی و سپس پوشش ضد حریق را اعمال نمود

این نوع پوشش به سهولت و در زمان بسیار کوتاه و با ابزارهای مختلف ( دستگاه پاشش رنگ ایرلس ، قلم مو و غلتک ) اعمال می گردد و بر روی کلیه سطوح با هر زاویه و شکستگی قابل اعمال هستند .

انواع رنگ های ضد حریق

  1. رنگ های پف کننده پایه حلالی
  2. این رنگ ها یک پوشش پایه حلالی حجیم شونده محافظ در برابر حریق جهت مصارف داخل و خارج ساختمان می باشد و بمنظور بالا بردن مقاومتها در برابر حریق در پوشش تیرها و ستونهای فولادی بکار می روند . در این رنگها از حلال برای رقیق سازی استفاده می شود . این نوع رنگ ضد حریق در محیط های باز و مرطوب بیشتر کاربرد دارد.
  3. رنگ های پف کننده پایه آبی
  4. پوششهای ضد حریق بر پایه سیمان

رنگ ضد حریق پایه آبی

 پوشش بر پایه امولسیون های پایه آب می باشد که برای حافظت از سازه های بتنی دخلی در برابر آتش و حریق طراحی شده است. با ایجاد این پوشش بر روی استراکچر فلزی ، با ممانعت از گسترش حرارت به فلزی ، به مدت سه ساعت از سازه فلزی در برابر حریق محافظت می نماید.

موارد مصرف :

·         محافظت از اجزا فلزی و چوبی در داخل ساختمان

·         محافظت از سازه های فلزی غیر نما در برابر حریق

·         محافظت از استراکچر و ساختمان در مکان های با ریسک حریق بالا مانند بیمارستان ها ، فرودگاه ها ، برج ها و آپارتمان ها.

·         محافظت از اسکت های فلزی و تجهیزات در معرض حریق که برای بلند مدت  در معرض تابش مستقیم آفتاب نمی باشند.

ویژگی:

·         چسبندگی خوب با بستر ، بدون ترک خوردگی و طبله شدن

·         زمانی که سطح در معرض حرارت و شعله قرار می گیرد ، رنگ ضد حریق مانند یک سد بین حریق و بستر فلزی یا چوبی عمل می نماید.

·         مقاومت بالا در برابر حریق بدون آسیب دیدگی زود هنگام

·         با توجه به پایه آب بودن ، به راحتی می توان از آن در محیط داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

 

تصویر مقاله

رنگ های ضد حریق

منتشر شده در :2019/06/26 - 09:05

نویسنده : ستاره ایرانیان

بازدید: