پوشش مخازن سوخت

بحث خوردگی و فرسودگی همیشه در صنایع نفت و پتروشیمی،حائز اهمیت بوده است. در حقیقت فرسودگی و خوردگی در قسمت‌های مختلف نظیر لوله‌ها و اتصالات، مخازن حمل و نگهداری مواد شیمیایی مختلف، برج‌های خنک‌کننده، مبدل‌های حرارتی و غیره می‌تواند خسارت‌های جدی را به سیستم تحمیل کند. لذا انتخاب رنگ مناسب جهت رنگ آمیزی مخازن و سایر تأسیسات پتروشیمی، می‌تواند پوشش مناسبی برای این تأسیسات ایجاد کرده و از خوردگی و فرسودگی زودهنگام آن‌ها جلوگیری کند.

پوشش مخازن یکی از موضوعات مهم در زمینه مخارن میباشد. چرا که مخازن به صودت کلی به دو دسته مخازن نگهداری و مخازن حمل تقسیم بندی می شوند. با توجه به نوع سیال و فشاری سیال مورد استفاده جنس مخازن انتخاب میگردد. مخازن از مواد مختلفی همچون آهن سیاه، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، کامپوزیت ( FRP)، بتن و استیل تولید می شوند.

مخازن سوخت از حساسترین مخازن نگهداری می باشند. این مخازن در احجام مختلف تولید می شوند. جنس این مخازن عمدتا از فلز می باشد. مخازن حمل سوخت و نگهداری سوخت در زیر مجموعه قرار می گیرند. مخازن نگهداری نفت، مشتقات نفتی و فراورده های نفتی از جمله مخازنی می باشند که به صورت گسترده در مناطق مختلف دنیا استفاده میشوند. مخازن سوخت دارای استاندارهای متعددی جهت نگهداری می باشند. پوشش مخازن سوخت قابلیت ساخت با استفاده از مواد کامپوزیت را هم دارند. به صورت عمده رزین های اپوکسی یا اپوکسی وینیل استر جهت تولید این پوشش مخازن به کار برده می شوند. مخازن نگهداری گازوئیل بیشترین حجم خوردگی را شامل می شوند. از این رو برای پوشش مخازن سوخت باید از پوشش هایی استفاده کرد که کمترین میزان خوردگی را دارند تا بتوان به این صورت هم کیفیت سوخت داخل مخزن را حفظ کرد و هم طول عمر این مخازن را بالا برد.

تصویر مقاله

پوشش مخازن سوخت

منتشر شده در :2019/10/21 - 09:51

نویسنده : ستاره ایرانیان

بازدید: